ציורי דיוקן בהזמנה אישית בעבודת יד
בלוג ציור
ציור דיוקנאות - פורטרטים הינו מלאכת אמן עתיקת יומין ומהווים עד היום כאחד הרבדים האמנותיים המובילים והמרגשים ביותר בכל סוג של אמנות פלסטית. ציור דיוקן בטכניקה הקלאסית הוא למעשה התבוננות לנפש הדמות פנימה, שיקוף אישיותה, מיזגה וצביונה הנסתרים. בבלוג אתר You Are Art אשתף אתכם בטכניקות שונות, עצות וטיפים העשויים לסייע בידיכם במלאכת ציור פורטרט. אשתף אתכם במספר סיפורים העומדים מאחורי חלק מהפורטרטים שכבר הוזמנו ומופיעים בגלריות הפורטרטים באתר. לבסוף, ארשה לעצמי להתבטא בחופשיות בנושאים שונים בעולם האמנות והאמנים בישראל ובעולם - כמובן, אלו הן הדעות שלי, לכאן ולכאן ואשמח לשמוע גם את דעתכם.
אפשר לקרוא לזה ניכוס תרבותי

בשבועות האחרונים שוב עלה דיון תקשורתי סביב נושא הקולות הקוראים לאמנים להשתתף בתערוכות. האמן זאב אנגלמאייר פרסם פוסט התנגדות זועם כנגד מוזיאון מורשת בתי המשפט שהזמין מאיירים לאייר בחינם עבור תערוכה לזכר יאנוש קורצ'אק. אנגלמאייר, יוצר ופובליציסט, מצליח לעיתים קרובות לעורר עניין ציבורי נרחב באמצעות אמנות מחאה, יצירות פרובוקטיביות ואמירות מילוליות וויזואליות שלא אחת מסבכות אותו בצרות.

מבצע סוף שנה 2021!

מבצע סוף שנה ב-YOU ARE ART!
5 הראשונים שמזמינים ציור שמן עד סוף 2021 יקבלו תיק/חולצה מודפס/ת במתנה!
https://ur-art.net/order-a-portrait

English Version

End of year 2021 sale!
The first 5 who order an oil painting by the end of 2021 will receive a bag / shirt printed as a gift!

ניוזלטר בלוג ציור - הצטרפות / הסרה
קבלו ראשונים לתיבת הדוא''ל שלכם פוסטים חדשים בבלוג ציור!
אני מסכים/ה לתנאים

.

To order a portrait painting of your loved ones or pet, contact:איך עושה איור?

אחת העבודות הראשונות שהיו לי בנעורי, היה איור ספרים. בין ג'ובים מזדמנים מהגיהינום כמו מלצרות, שמרטפות ושליחויות על אופניים הזדמן לי גם ג'וב החלומות, לעשות את מה שאני יודעת הכי טוב וזה לצייר.

אמנם התנאים היו פאתטיים, המוני איורים מהירים בזמן לא הגיוני ובשכר של עולם שלישי, כך שלא ממש התאפשר לי להבריק ולמקסם את יכולותי. אבל הסידור הזה נמשך כמה שנים לתוך שנות העשרים שלי והיה די חביב סה"כ.

מכוער הוא היפה החדש

בראשית הייתה האמנות. האמנות שהחלה כאומנות, כמיומנות, עברה והתגלגלה בתרבות האנושית וקיבלה מהויות שונות. האמנות החלה דרכה כתוצר של פולחן דתי, המשיכה בשירות השליטים הארציים, הייתה דרך לעיצוב כלים, חפצים ובניינים למגורים, שירותי ציבור וקבורה ושימשה להאדרה, לפרסום, לתעמולה וגם לקישוט. החל מהמאה ה-20 האמנות הרבה יותר קונספטואלית, היא נושאת רעיונות פילוסופיים, לעיתים חתרניים

דיוקן של מהפכה גאה

תמיד קיללתי את יום ההולדת שלי שנופל בעונה השנואה עלי, בחודש יוני המזיע. מה שפעם עודד אותי היה שבוע הספר, עד שלאורך השנים הבנתי שהשבוע הספרותי הזה כבר הפך מזמן לחודש שכולו תעשייה צינית של טייקונים ובעלי רשתות, שעושים קופה על גבם של כותבים הנדחקים לתחתית שרשרת המזון, חסרי זכויות וחסרי ממון. לצד חודש הספר המפוקפק התכונן בשנים האחרונות גם חודש הגאווה

מבצע דיוקן בזום


30% הנחה על כל ההזמנות באתר עד סוף מאי 2020

מבצע דיוקן בזום

בימים אילו תוכלו לקבל רישום דיוקן מהיר
בלייב! באמצעות הזום!
במחיר מיוחד של 150 ש”ח בלבד

אמנות לשם אמנות

לעשות אמנות לשם אמנות זו פריבילגיה!
לאורך רוב ההיסטוריה האנושית היו האמנים בעלי מלאכה והאמנות שמשה בשירותים שונים, עבור שליטים, בעלי הון, סוחרים. האמנות שמשה לצרכים דתיים, פולחניים, לצרכי הנצחה, לצרכי תיעוד, לפרסום פני השליט, או לצורך שידוך לנישואים. האמנות שמשה במסע אל הנצח עבור הפרעונים. האמנות שמשה כמדיום לתקשור עם האלים ורוחות קדומות של אבות השבט. אמנות שמשה להבדיל בין מעמדות למן העת העתיקה ובמובנים רבים משמשת לכך גם היום. במרוצת הזמן, הלכה האמנות והתפצלה לערוצים שהתקדמו והתחדדו, בהם תחומי עיצוב, כמו אדריכלות, לבוש, כלים, חללים, גרפיקה, במה, ריהוט, תקשורת, תחבורה ועוד ועוד.

אמנות בימי קורונה

בימים אלו של חרדת קורונה העולמית, עולים וצפים מראות מתקופות קודמות בהיסטוריה, בהן התפרצו מגפות בסדר גודל נרחב. אמנם הכפר הגלובאלי של 2020 אינו דומה לגלובוס המדיאבלי וגם לא לזה שעוד התקיים ברוב המאה ה-20. אך לא ברור אם יש בכך יתרון או חיסרון. המגפות המוקדמות בהיסטוריה הוגבלו גיאוגרפית בשל מגבלות הניידות, אשר כמעט התבטלו לחלוטין בימי המאה ה-21.

 דיוקן המשפחה הקדושה ועוד – לקראת החגים הנוצריים

בדצמבר חלים רוב החגים הנוצריים, שכולנו מאוד ערים להם בעיקר בגלל חגיגות השופינג הנוצצות שמתפרסמות בכל מקום. האינטרנט מפוצץ במבצעי חג ותמונות באדום-ירוק-לבן, אייקונים של סנטה קלאוס ועצי אשוח ושאר ענייני חג ומסיבה. אך מעבר לאפיונים המוחצנים הללו שמקדמות חברות הפרסום ומנצלים העסקים לקידום מכירות, מדובר בחג שעוסק למעשה בהולדת האל הנוצרי, או אם תרצו ישוע בן האלוהים

להיות חתול. באמנות

אחד הנושאים שחקרתי בעת לימודי המאסטר בתולדות האמנות הוא דימויו של החתול בציור ההולנדי במאה ה-17. הציור בתור הזהב ההולנדי ידוע בהיותו משופע סימבולים; דמויות, חפצים ובעלי חיים מייצגים לרוב רעיונות דידקטיים או אחרים החבויים ב"סאב טקסט". ביניהם מופיע החתול בשכיחות גבוהה ובתמות מגוונות. המחקר בחן מבחר ציורים בהם מופיע חתול, במטרה להבין את סיבת הופעתו ותרומתו להצגת המסר בציור

הכל אודות האמן המיוסר

האמן המיוסר הוא מיתוס שהאמריקאים אוהבים במיוחד. סרטים הוליוודיים ביוגרפיים אודות אמנים כמו פולוק (Jackson Pollock) וון גוך (Vincent van Gogh) מתרכזים בהיבטים המייסרים בחיי האמנים, בפגיעותם הנפשית ובחיי החתחתים שלהם. החיים הקשים של האמנים הפכו לאידאה במקומות רבים ואף התגבשה התפיסה כי הסבל מוליד את היצירות היפות מכל. דוגמה עכשווית לכך היא האלבום החדש של ניק קייב (Nick Cave and The Bad Seeds).

טיפולי המרה

בימים האחרונים סוערת המדינה סביב אמירתו הפרובוקטיבית של שר החינוך רפי פרץ, אשר מצדד בטיפולי המרה ואף טוען כי ביצע כאלו בעצמו. בעידן הג'נדר-בלנדר ולאחר שהושגו כבר אי-אילו הישגים היסטוריים של חברי הקהילה הלהטב"קית הבינלאומית, נדמה לי שהסערה מוצדקת.

  אמנות אסתטית VS אמנות קונספטואלית

הפסל הזה החל בהזמנה של צוות גלריה המעיין ליצור מיצב עבור תערוכת שדה שתפתח בחג השבועות יחד עם יריד סדנאות אמנות. כל יוצר שהשתתף בתערוכה קיבל דחליל העשוי צלב עץ ולראשו פלטת עץ מלבנית. גובה הדחליל כמטר ושמונים. הכיוון היה ליצור שדה של דחלילים ייחודיים, או צבא דחלילים אם תרצו. כל יוצר רץ עם האסוציאציות שלו ומביא את האג'נדה שלו על בסיס עץ גנרי. ראיתי שרוב היוצרים הורידו את פלטת הראש.

אירוויזיון 2019 ישראל – דיוקן של מדינה

תם האירוויזיון, שהיה התפוצצות של יצירה וגרנדיוזיות. האירוע הזה משמש דיוקן של מדינה ברגע נתון, בו היא מארחת אירוע בינלאומי וחשופה למיליוני עיניים זרות ברחבי העולם.

המעיין - דיוקן של גלריה

בסוף השבוע האחרון (12-13/4/2019) התקיים יריד אמנות בגלריה המעיין. המעיין היא גלריה חדשה.

להתחפש או להחשף

האם להתחפש זה להתחבא בתוך מישהו אחר? האם התחפשות היא התחזות? אולי תחפושת היא דווקא חשיפת העצמי? תחפושת יכולה לחשוף אלטר-אגו שאינו מורשה לצאת לעולם בנסיבות היום יום, אבל חג או מסיבה יכולים לאפשר לו להתבטא.

האמן כשמאן

בהיותי אמנית שמתמחה בציורי דיוקן, אני מקבלת הזמנות לפורטרטים מאנשים שונים ששולחים לי צילום. האנשים הללו מגיעים אלי בדרכים שונות ורובם כמובן זרים לי לחלוטין. אמנם המצב האידאלי לציור דיוקן הוא ישיבה לאורך זמן ממושך מבלי לזוז מולי בזמן הציור ועדיף במספר פגישות מפני שציור חי כזה מספק את מירב הפרטים הנדרשים ליצירת דיוקן חי, נאמן למקור בצבעים ובהבעות.

איך להשיג דיוקן חי

בתור יוצרת רב תחומית אני מוצאת את עצמי עושה המון דברים ומתנסה במגוון חומרים בתחומי בעיצוב והאמנות. אחד התחומים המובילים בעבודתי הוא ציורי דיוקן. ציור דיוקן, או פורטרט, הוא לכאורה דבר חד משמעי, לרוב האנשים יש דימוי די מוגדר למשמעותו של ציור דיוקן.

פרנק מוריסון וג'אז אורבני
לאחרונה גיליתי אמן אמריקאי בשם פרנק מוריסון (Frank Morrison) אשר מרבה לצייר דמויות בשלל סצנות מעולם המוזיקה, הספורט ומה שנקרא בספרות של תולדות האמנות תמונות "ז'נר", שהן סצנות מחיי היום-יום.

על אהבה וחיות אחרות
כל מי שמגדל בעל חיים בביתו, בין שזה כלב, חתול או דג, יודע כמה נקשרים אל השותף הזה לחיים, כמה אהבה יש בין בעלי החיים לאנשים שלהם, בעיקר יונקים אני מניחה. לכל בעל חיים דיוקן ייחודי.

על אומץ ויצירה
כבר הרבה שנים אני מציירת עבור לקוחות ומקבלת הזמנות לציורי דיוקן מכל מיני סוגים ובמגוון של טכניקות. לפעמים אני מקבלת בקשה מוגדרת ופעמים אחרות הלקוח לא בטוח מה התוצאה שהוא מצפה לה. לפעמים מדובר בעבודה שמשתנה תוך כדי תנועה.

אריתה פרנקלין - דיוקן של נשמה גדולה
היום הלכה לעולמה האגדה המוזיקלית אריתה פרנקלין (Aretha Louise Franklin). בת למטיף בפטיסטי ואם פסנתרנית וזמרת, צמחה פרנקלין לזמרת הענקית שהיתה, בין כותלי הכנסיה בדטרויט. מתוך שירי הגוספל צמחה אריתה למי שמוכרת לכל כ"מלכת שירי הנשמה" ("The Queen of Soul").

פורטרט עם חתול
חתולים מופיעים בציורים רבים לאורך ההיסטוריה. פחות מצויים חתולים בתוך ציורי דיוקן. מאחר והחתול נפוץ בכל רחבי העולם, הוא נכנס למסורות עממיות רבות, סיפורי עם, מיתולוגיות ומיתוסים והפך לדימוי רב משמעויות במשלים ובאמבלמות.

שארל לה בראן והפיזיוניומיה
שארל לה בראן (Charles Le Brun) היה הצייר המשפיע ביותר על הציור הצרפתי במאה ה-17. בשנת 1664 מינה לואי ה- 14 את לה בראן לצייר המלכותי הראשון ואחראי על אוסף הציורים המלכותי.

אלברכט דירר-דיוקן עצמי
בשנת 1500 צייר דירר את הדיוקן העצמי הרשמי ביותר שלו כשהוא כמעט בן 29, בפורמט חזיתי שהיה נהוג בצפון אירופה רק לדמויות השילוש הקדוש.

רוח וחומר, דיוקן בצבעי מים

ציורי דיוקן בסגנון הקלאסי המוכר נפוצים בעיקר בצבעי שמן. טכניקה זו היא ידידותית ליוצר בגלל גמישות החומר, זמן הייבוש הארוך המאפשר שינויים ותוספות בקלות וכן האטימות ועמידות הצבע והקנווס, שמאפשרים עבודה איטית בשכבות. 

איך עושים דיוקן קלאסי שהוא גם אוונגרד
לכל נשיא פורש בארצות הברית מזמינים צייר דיוקן שיוצר עבורו פורטרט בגודל מלא ומעלה. הציורים האלו מוצגים בגלריה הלאומית בוושינגטון. 

דיוקן מזן אחר (מתוך אתר YNET צילום AFP)
באתר YNET התפרסמה לאחרונה כתבה על צמד אמנים שיוצר נושא מסורתי למדי: דיוקנאות, אבל משתמש בחופש האוונגרדי בבחירת הדמויות - אישים פוליטיים (שלא בהזמנתם) ובבחירת חומרים בלתי מסורתית בעליל. החומרים נבחרו בהתאם לדמות שבדיוקן ולאמירה לגביה: דיוקן טראמפ עשוי באמצעות קולאז' מטבעות ואילו דיוקן פוטין באמצעות קולאז' תרמילי קליעים, לשמחת מבקריהם וניציהם.

פקטורי 4# // אמנות מסוכנת
לפני כשבוע וחצי הפיק מוזיאון חיפה לאמנות אירוע בשם פקטורי 4# // אמנות מסוכנת. הערב היה מורכב ממגוון הופעות של אמני מיצג שונים. ההופעות התקיימו בחללי המוזיאון בקומות השונות ועל רקע התערוכות המוצגות שם כעת. בתוך אחד החללים הוצבו, בנוסף לתצוגה על הקירות, גם עבודותיהן של חברות קולקטיב "קוצ'ינטה", היוצרות מיצבים בסריגת קרושה. המוצגים שלהם עמדו על הריצפה והיו מרשימים ביותר. חברות הקולקטיב הן נשים אפריקאיות ניצולות מחנות העינויים בסיני של מבריחים בדואים (כפי שמוסבר באתר המוזיאון). הנשים יצרו בשיתוף פעולה עם האמן גיל יפמן.

האיש הוא מלך
אחד הפרוייקטים המעניינים שקיבלתי לעשות, היה ציור של איש צעיר, שביקש שאצייר אותו בבגדי מלך אנגלי מן המאה ה-18. עבודה כה מקורית ומעניינת, שהעסיקה אותי זמן רב, החל מחיפוש אחר דגם לבוש נכון, כזה המאפיין מלך וכזה שישתלב בעיני רוחו של המזמין עם אישיותו.

פרידה קאלו - משוררת בצבע
אחת הציירות האהובות עלי היא הציירת פרידה קאלו. פרידה קאלו, ציירת ממוצא מקסיקני חיה ויצרה גם בארה"ב ובאירופה במחצית הראשונה של המאה ה-20. קאלו ציירה בסגנון ייחודי לה, ששילב ריאליזם עם סוריאליזם ויחד עם אמנות נאיבית. כמה מהפורטרטים היפים ביותר בעיני, שנוצרו אי פעם, יצאו מתחת ידיה. קאלו ידועה בציוריה הצבעוניים, בפאלטה האופיינית לנופיה ותרבותה של מקסיקו. היא הרבתה לצייר דימויים מתוך חלומותיה, בהם סיפורים שלמים, מתוכם ניתן ללמוד פרטים ביוגרפיים מחיי הציירת. בציוריה הרבים ניתן לזהות את דמותה וכן דמויות אחרות מחייה.

ואן גוך - צייר פורטרטים סוער
ציור, בניגוד לצילום, מאפשר לאמן להציג עולם ומלואו באמצעות גיוון במריחות הצבע ובגוונים, בתיאור ההבעה והרגש. אחת הדוגמאות המפורסמות לכך, הוא הצייר ואן-גוך, שחי במחצית השניה של המאה ה-19 ונודע בטביעת ידו הייחודית. ואן גוך הרבה לצייר פורטרטים ובמיוחד פורטרט עצמי.

לוסיאן פרויד
לוסיאן פרויד, אמן שנולד במחצית הראשונה של המאה ה-20, יצר מספר רב של ציורי דיוקן, של פנים וכן של גוף מלא ובעירום. ציוריו בולטים בטכניקה סוערת, רבת רגש ומבע. הצבעים מונחים בשכבות עבות, במשיחות מכחול עזות ודשנות. ציוריו ריאליסטים לכל דבר ועם זאת ניתן לגלות בתוך עבודתו, בציור פנים למשל, שלל גוונים מפתיעים, כמו ירוק וכחול בתוך תיאור של עור. בכל זאת מצליח פרויד לשכנע את העין. 

אבגידור אריכא - חי, צומח, דומם
אביגדור אריכא היה צייר ומאייר, שרק לאחרונה הלך לעולמו בשנת 2010. הוא יליד גרמניה וחי לסירוגין בישראל ובצרפת. אריכא צייר בסגנון ריאליסטי רגיש במיוחד. ציוריו מיוחדים בטביעת ידו האישית, שלא ניתן לטעות בה. בסרט שצולם פעם על הצייר וחייו, הוא מתועד יושב ומצייר בצבעי שמן.

אמיר מעצב שיער
אמיר הוא מעצב שיער שעובד במרכז הכרמל בסטודיו "אבי טל". אמיר קיבל ממני דיוקן בצבעי שמן על קנווס, בגודל 50X60 ס"מ.

דרך היופי - רחל אגרנטי
רחל אגרנטי היא קוסמטיקאית, בעלת מכון "דרך היופי" במרכז המסחרי התחתון בדניה, חיפה. רחל קיבלה דיוקן בצבעי שמן על קנווס בגודל 70/50 ס"מ.