ציורי דיוקן - פורטרט על פי התצלום האהוב עליכם
בלוג ציור
ציור דיוקנאות - פורטרטים הינו מלאכת אמן עתיקת יומין ומהווים עד היום כאחד הרבדים האמנותיים המובילים והמרגשים ביותר בכל סוג של אמנות פלסטית. ציור דיוקן בטכניקה הקלאסית הוא למעשה התבוננות לנפש הדמות פנימה, שיקוף אישיותה, מיזגה וצביונה הנסתרים. בבלוג אתר You Are Art אשתף אתכם בטכניקות שונות, עצות וטיפים העשויים לסייע בידיכם במלאכת ציור פורטרט. אשתף אתכם במספר סיפורים העומדים מאחורי חלק מהפורטרטים שכבר הוזמנו ומופיעים בגלריות הפורטרטים באתר. לבסוף, ארשה לעצמי להתבטא בחופשיות בנושאים שונים בעולם האמנות והאמנים בישראל ובעולם - כמובן, אלו הן הדעות שלי, לכאן ולכאן ואשמח לשמוע גם את דעתכם.
פרנק מוריסון וג'אז אורבני
לאחרונה גיליתי אמן אמריקאי בשם פרנק מוריסון (Frank Morrison) אשר מרבה לצייר דמויות בשלל סצנות מעולם המוזיקה, הספורט ומה שנקרא בספרות של תולדות האמנות תמונות "ז'נר", שהן סצנות מחיי היום-יום.

על אהבה וחיות אחרות
כל מי שמגדל בעל חיים בביתו, בין שזה כלב, חתול או דג, יודע כמה נקשרים אל השותף הזה לחיים, כמה אהבה יש בין בעלי החיים לאנשים שלהם, בעיקר יונקים אני מניחה. לכל בעל חיים דיוקן ייחודי.

על אומץ ויצירה
כבר הרבה שנים אני מציירת עבור לקוחות ומקבלת הזמנות לציורי דיוקן מכל מיני סוגים ובמגוון של טכניקות. לפעמים אני מקבלת בקשה מוגדרת ופעמים אחרות הלקוח לא בטוח מה התוצאה שהוא מצפה לה. לפעמים מדובר בעבודה שמשתנה תוך כדי תנועה.

אריתה פרנקלין - דיוקן של נשמה גדולה
היום הלכה לעולמה האגדה המוזיקלית אריתה פרנקלין (Aretha Louise Franklin). בת למטיף בפטיסטי ואם פסנתרנית וזמרת, צמחה פרנקלין לזמרת הענקית שהיתה, בין כותלי הכנסיה בדטרויט. מתוך שירי הגוספל צמחה אריתה למי שמוכרת לכל כ"מלכת שירי הנשמה" ("The Queen of Soul").

פורטרט עם חתול
חתולים מופיעים בציורים רבים לאורך ההיסטוריה. פחות מצויים חתולים בתוך ציורי דיוקן. מאחר והחתול נפוץ בכל רחבי העולם, הוא נכנס למסורות עממיות רבות, סיפורי עם, מיתולוגיות ומיתוסים והפך לדימוי רב משמעויות במשלים ובאמבלמות.

שארל לה בראן והפיזיוניומיה
שארל לה בראן (Charles Le Brun) היה הצייר המשפיע ביותר על הציור הצרפתי במאה ה-17. בשנת 1664 מינה לואי ה- 14 את לה בראן לצייר המלכותי הראשון ואחראי על אוסף הציורים המלכותי.

אלברכט דירר-דיוקן עצמי
בשנת 1500 צייר דירר את הדיוקן העצמי הרשמי ביותר שלו כשהוא כמעט בן 29, בפורמט חזיתי שהיה נהוג בצפון אירופה רק לדמויות השילוש הקדוש.

רוח וחומר, דיוקן בצבעי מים

ציורי דיוקן בסגנון הקלאסי המוכר נפוצים בעיקר בצבעי שמן. טכניקה זו היא ידידותית ליוצר בגלל גמישות החומר, זמן הייבוש הארוך המאפשר שינויים ותוספות בקלות וכן האטימות ועמידות הצבע והקנווס, שמאפשרים עבודה איטית בשכבות. 

איך עושים דיוקן קלאסי שהוא גם אוונגרד
לכל נשיא פורש בארצות הברית מזמינים צייר דיוקן שיוצר עבורו פורטרט בגודל מלא ומעלה. הציורים האלו מוצגים בגלריה הלאומית בוושינגטון. 

דיוקן מזן אחר (מתוך אתר YNET צילום AFP)
באתר YNET התפרסמה לאחרונה כתבה על צמד אמנים שיוצר נושא מסורתי למדי: דיוקנאות, אבל משתמש בחופש האוונגרדי בבחירת הדמויות - אישים פוליטיים (שלא בהזמנתם) ובבחירת חומרים בלתי מסורתית בעליל. החומרים נבחרו בהתאם לדמות שבדיוקן ולאמירה לגביה: דיוקן טראמפ עשוי באמצעות קולאז' מטבעות ואילו דיוקן פוטין באמצעות קולאז' תרמילי קליעים, לשמחת מבקריהם וניציהם.

פקטורי 4# // אמנות מסוכנת
לפני כשבוע וחצי הפיק מוזיאון חיפה לאמנות אירוע בשם פקטורי 4# // אמנות מסוכנת. הערב היה מורכב ממגוון הופעות של אמני מיצג שונים. ההופעות התקיימו בחללי המוזיאון בקומות השונות ועל רקע התערוכות המוצגות שם כעת. בתוך אחד החללים הוצבו, בנוסף לתצוגה על הקירות, גם עבודותיהן של חברות קולקטיב "קוצ'ינטה", היוצרות מיצבים בסריגת קרושה. המוצגים שלהם עמדו על הריצפה והיו מרשימים ביותר. חברות הקולקטיב הן נשים אפריקאיות ניצולות מחנות העינויים בסיני של מבריחים בדואים (כפי שמוסבר באתר המוזיאון). הנשים יצרו בשיתוף פעולה עם האמן גיל יפמן.

האיש הוא מלך
אחד הפרוייקטים המעניינים שקיבלתי לעשות, היה ציור של איש צעיר, שביקש שאצייר אותו בבגדי מלך אנגלי מן המאה ה-18. עבודה כה מקורית ומעניינת, שהעסיקה אותי זמן רב, החל מחיפוש אחר דגם לבוש נכון, כזה המאפיין מלך וכזה שישתלב בעיני רוחו של המזמין עם אישיותו.

פרידה קאלו - משוררת בצבע
אחת הציירות האהובות עלי היא הציירת פרידה קאלו. פרידה קאלו, ציירת ממוצא מקסיקני חיה ויצרה גם בארה"ב ובאירופה במחצית הראשונה של המאה ה-20. קאלו ציירה בסגנון ייחודי לה, ששילב ריאליזם עם סוריאליזם ויחד עם אמנות נאיבית. כמה מהפורטרטים היפים ביותר בעיני, שנוצרו אי פעם, יצאו מתחת ידיה. קאלו ידועה בציוריה הצבעוניים, בפאלטה האופיינית לנופיה ותרבותה של מקסיקו. היא הרבתה לצייר דימויים מתוך חלומותיה, בהם סיפורים שלמים, מתוכם ניתן ללמוד פרטים ביוגרפיים מחיי הציירת. בציוריה הרבים ניתן לזהות את דמותה וכן דמויות אחרות מחייה.

ואן גוך - צייר פורטרטים סוער
ציור, בניגוד לצילום, מאפשר לאמן להציג עולם ומלואו באמצעות גיוון במריחות הצבע ובגוונים, בתיאור ההבעה והרגש. אחת הדוגמאות המפורסמות לכך, הוא הצייר ואן-גוך, שחי במחצית השניה של המאה ה-19 ונודע בטביעת ידו הייחודית. ואן גוך הרבה לצייר פורטרטים ובמיוחד פורטרט עצמי.

לוסיאן פרויד
לוסיאן פרויד, אמן שנולד במחצית הראשונה של המאה ה-20, יצר מספר רב של ציורי דיוקן, של פנים וכן של גוף מלא ובעירום. ציוריו בולטים בטכניקה סוערת, רבת רגש ומבע. הצבעים מונחים בשכבות עבות, במשיחות מכחול עזות ודשנות. ציוריו ריאליסטים לכל דבר ועם זאת ניתן לגלות בתוך עבודתו, בציור פנים למשל, שלל גוונים מפתיעים, כמו ירוק וכחול בתוך תיאור של עור. בכל זאת מצליח פרויד לשכנע את העין. 

אבגידור אריכא - חי, צומח, דומם
אביגדור אריכא היה צייר ומאייר, שרק לאחרונה הלך לעולמו בשנת 2010. הוא יליד גרמניה וחי לסירוגין בישראל ובצרפת. אריכא צייר בסגנון ריאליסטי רגיש במיוחד. ציוריו מיוחדים בטביעת ידו האישית, שלא ניתן לטעות בה. בסרט שצולם פעם על הצייר וחייו, הוא מתועד יושב ומצייר בצבעי שמן.

אמיר מעצב שיער
אמיר הוא מעצב שיער שעובד במרכז הכרמל בסטודיו "אבי טל". אמיר קיבל ממני דיוקן בצבעי שמן על קנווס, בגודל 50X60 ס"מ.

דרך היופי - רחל אגרנטי
רחל אגרנטי היא קוסמטיקאית, בעלת מכון "דרך היופי" במרכז המסחרי התחתון בדניה, חיפה. רחל קיבלה דיוקן בצבעי שמן על קנווס בגודל 70/50 ס"מ.